Advent se chýlí ke konci a v mnoha domácnostech vrcholí přípravy. Samotný Štědrý den se totiž řídí mnoha pravidly, je to den plný magie. Nesmí se čistit chlévy a stáje aby dobytek nezačal kulhat. Nesmíte také prát a zametat, nesmíte malovat a vylévat vodu na dvůr. Zamilovaní by si neměli psát žádná psaní, aby se nerozešli. Nesmíte věšet prádlo. Štědrovečerní stůl musí mít dobrotami zaplněný každý roh a počet lidí u stolu musí být sudý.
Hospodyně v tomto čase zadělávají na vánočku, ta upletená z devíti pramenů přivolává svobodným dívkám ženicha.
Na Štědrý den byla také důležitá přítomnost všech čtyř živlů, které nás obklopují. Oheň bylo nutné nakrmit zbytky jídla ze štědrovečerního stolu, vzduch se provoněl vonnými oleji nebo purpurou (aromatická směs koření, dřevěných smolných pilin nebo třísek a vonných bylin), do půdy se zakopávaly třeba rybí kosti nebo popel a s pomocí vody se věštilo. Vléval se do ní horký vosk nebo roztavené olovo, pluly po ní lodičky z ořechových skořápek.
V každé rodině probíhají přípravy jinak. Některé už mají nazdobený stromeček, někdo si ještě na trzích užívá atmosféru světel, vůně svařeného vína nebo punče i posledních nákupů.
Co by nemělo chybět na štědrovečerním stole? Máte připraveno?
– zrno, houby, česnek (houbový kuba z krup, zelňačka)
– mák (buchty)
– luštěniny (hrášek v bramborovém salátu a čočková polévka)
– ořechy (cukroví)
– med (perníky)
– oplatky a chléb
– vánočka
– čerstvé ovoce a sušené ovoce
A pod stolem?
Sekyrka pro zdraví, řetězem svázané nohy stolu pro soudržnost rodiny a sláma pro blahobyt.