Zimní slunovrat, tajemné období plné pohanské magie, připomíná v mnoha směrech Dušičky. Nastává přelom roku, kdy se dny začínají prodlužovat a tma ztrácí svoji nadvládu.
Naši předkové jej slavili pomocí předmětů s magickou mocí. Poleno ozdobené zelenými větvičkami shořelo v otevřeném ohni a dodávalo sílu novému slunci. V některých regionech se připravovala polena dvě. Velké představovalo rok uplynulý, malé rodící se rok nový.
V mnoha zemích se poleno peče jako moučník podobný roládě.
Slunovrat se slavil také prostřednictvím dekorace zvané polaz. Toto zvláštní jméno je odvozeno ze slovanského pojmenování koledníků.
Potřebovat k němu budete jablko nebo polystyrenovou kouli, špejle, různě veliká kolečka z barevného papíru, sušené ovoce, sušenou pomerančovou kůru a pěknou úzkou stužku.
Výroba je velmi jednoduchá a může se při ní bavit celá rodina. Jablkem (nebo koulí, kterou můžete nabarvit zlatou nebo jenom žlutou barvou) nejdříve provlečete červenou, zlatou nebo žlutou stužku, na spodní části uvážete mašličku třeba zakončenou korálkem, horní část necháte dlouhou. Po celém povrchu zapícháte ozdobené špejle a hotové zavěsíte na lustr nad stůl.
Pokud nemáte dostatek prostoru, můžete si z jablka, dortové svíčky, zelených krátkých větviček jehličnatých stromů a opět ze sušeného ovoce navlečeného na párátku nebo krátké špejli vyrobit malé svícínky.
Můžete také věštit osud pomocí olova (nebo vosku) litého do vody. Po společné večeři si napíšete na papírek přání a vložíte jej pod polštář. Určitě se vám v novém roce splní.
Domem může vonět františek. A pokud se chcete zbavit nějakého zlozvyku nebo vlastnosti, která vás trápí, napište ji na papír a spalte ho.
Slunovrat nám totiž přináší omlazení, očištění, zklidnění a novou naději.