fbpx

14. prosince

Ještě v dobách nedávných se stromek zdobil jablíčky, perníky, papírovými řetězy, slaměnými ozdobami nebo ořechy – a to přírodními nebo obalenými v blýskavém barevném staniolu.

V současné době je nabídka vánočních ozdob pestrá a barvy každoročně udává americká korporace Pantone. Výzdoba však záleží jenom na nás, na našem vkusu, na našich možnostech.

Jaká je ale vlastně historie vánočních ozdob u nás?

V mnoha rodinách jsou i rodinné ozdoby, které se dědí z generaci na generaci. Většinou jsou z foukaných perel, které se vyráběly především v chudých krajích okolo Jizerských hor a Krkonoš. Skleněné foukané a později i malované ozdoby přišly, jako mnohé jiné zvyky spojené s Vánocemi, z Německa. Podle pověsti se v polovině 19. století urodilo málo jablíček a nebylo čím stromky zdobit. A tak si jeden sklář sobě pro radost vyfoukl jablíčka skleněná. Nápad se ujal a dnes si bez těchto ozdob Vánoce už ani nedovedeme představit. Ke konci 19. století dokonce vycházely příručky, jak stromek správně nazdobit. U nás se výrobou foukaných skleněných perel před první světovou válkou živilo až 4 000 lidí. Ve 30. letech 20. století se začaly vyrábět velké ozdoby s typickým českým dekorem, aby se tak odlišily od těch německých. Za dobu svojí existence získaly ty perličkové i malované velké ozdoby mnoho ocenění a jejich výroba je zapsaná na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Pokud vaše výzdoba podléhá trendům, tak pro letošní rok vládne „peach fuzz“, tedy broskvová.