fbpx

10. prosince

Jemné cinkání perliček, které se otáčí pomocí čtyř zapálených svíček, má právě starší generace spojeno s domácí vánoční pohodou, mladší generace s Vánocemi u prarodičů. Tato zlatá nebo stříbrná dekorace k nám přišla na počátku 20. století z Německa. Nejdříve ji vyráběla firma Solingen, později známý výrobce nožů Paul Hartkopf. Velmi rychle se rozšířila do měšťanských domovů a často se zapalovala až na Štědrý večer. Populární se stala v období po druhé světové válce, kde nechyběla snad v žádné domácnosti.

To už ji ale vyráběla česká firma Elitex Liberec a později Družstvo Invalidov Zvolen. Na počátku nového tisíciletí jí osud moc nepřál. Naštěstí si svoje místo opětovně našla a na trhu se objevuje v mnoha variantách. Zvonění v původní podobě obnovil pan Zdeněk Ševčík, který také ve své dílně Zvonící stromek provozuje malé muzeum věnované těmto specifickým dekoracím.

Zajímavostí také je, že barevné perličky jsou z foukaného skla a vyrábí je firma Rautis z Poniklé v Podkrkonoší technikou zapsanou na seznamu UNESCO. Jedna z mnoha variant andělského zvonění je k vidění také v kapli Etnografického ústavu Moravského zemského muzea na výstavě Podoby vánočního stromku.


Andělské zvonění v Etnografické podsbírce Moravského zemského muzea. Foto: EÚ MZM